Västervik
Se alla

Debattartikel: Liberalerna levererar

och tänker fortsätta med det i regionen.

Söndag 30 augusti 2026

Läs vad vår regionkandidat Göran Nilsson skriver i Västervikstidningens Debatt ➡

”Föregående mandatperiod var helt plötsligt byggnaden för primärvården i Överum till salu. I smyg försökte man avyttra den och för all framtid sannolikt omöjliggöra lokalt anknuten vård i Överum.

Tack vare Liberalerna, då i majoritet med S och C, och endast tack vare Liberalerna hindrades försäljningen snabbt och resolut. Inför valet 2022 satte den av mig aktade politikern Dan Nilsson (S) ner foten, då som kommunstyrelsens ordförande i Västervik. Citat: ”jag har sagt till Angelica (Katsanidou) att jag går inte in i en valrörelse med Överumsfrågan olöst”, slut citat.

Därav kom tjänstemännen i regionen att få leta reda på en vårdgivare bland vårdentreprenörerna i länet. Egen regi övervägdes sannolikt inte ens. Tack vare Liberalernas envisa påpekanden om vårdbristen i Överum kom nu Astrakanen från Nybro att etablera sig som vårdgivare. Läkare, sköterskor och lokalvårdare anställde och utrustning för hundratusentals kronor inköptes. Närmare 1 000 personer listade sig med förtroende och även utomlänspatienter sökte sig till mottagningen.

Efter valet ändrades helt plötsligt kraven, utom avtal, med utökad läkarbemanning. Nu var frågan löst över valet och dags att följs den socialdemokratisk ideologin med så få entreprenörsdrivna mottagningar som möjligt.

Så enkelt och snabbt, i en handvändning, blev kraven omöjliga att hantera ekonomiskt. Något stöd från Region Kalmar län var inte att förvänta var beskedet när frågan ställdes. Utan några samvetsbetänkligheter gjordes verksamheten ekonomiskt ohållbar och återigen kom närmare 1 000 personer stå utan känd läkare. Från en 5-dagars mottagning alla veckor året runt finns nu en rudimentär rest om 2-dagarsvecka med sommarstängning.

Historiskt har Socialdemokraterna varit ett medicinskt och ekonomiskt riskparti. Nedläggning av den operativa vården för ändtarmscancer vid Västerviks sjukhus och efter en liberalmotion vägran att påbörja cancerscreening för tjocktarmscancer innan det blev en nationell angelägenhet talar sitt tydliga språk. Hur många dömdes till oupptäckt cancer av Socialdemokraterna undrar man?

Den sammanhållna palliativa sjukhusvården, en hållbar pålitlig och tillgänglig förlossning liksom en gynklinik som bemannas för behovet lyser med sin frånvaro. Ekonomiskt drev man dåvarande landstinget till konkursens brant vid millenieskiftet och valvinnade Alliansen fick då städa upp. Akut kirurgi och ortopedi i Oskarshamn lades ned samtidigt som kraftiga besparingar ålades primärvården. Så blev ekonomin vanskött igen efter följande val med Socialdemokraterna vid styret resulterande i två skattehöjningar på 25 respektive 49 öre.

Efter att förgäves försökt sälja vårdcentralen i Överum har man nu, enligt sin politiska reklam, beslutat att inte sälja Västerviks sjukhus. Det måste vara det enda partiet som tänkt den tanken, att sälja ett helt landsortssjukhus.

Rösta rätt – inte rött.

Liberalerna har levererat och kommer att leverera. Rösta (L).”