Västervik
Se alla

Utveckling av Tjust utanför centralorten.

Liberalerna i Tjust vill att hela kommunen ska utvecklas genom satsningar på bostäder, infrastruktur, näringsliv och besöksnäring.

Prioriterade satsningar:

Gamleby: Utveckla hamnen med nya bostäder, fler båtplatser, restauranger, strandpromenad och ett modernt resecentrum. Utreda en kanal mellan Gamlebyviken och Gudingen för att stärka turism och friluftsliv.

Ankarsrum, Gunnebo och Hjorted: Stärka industrin, bevara industrikulturen och utveckla besöksnäringen för fler arbetstillfällen året runt.

Överum: Förbättra väg- och järnvägsförbindelserna mot Linköping och Östergötland för att stärka tillväxt och pendling.

Loftahammar: Satsa på bättre kommunikationer, en attraktiv skola och utvecklad turism.

Öar och skärgård: Förbättra kommunikationer och service för att göra skärgården mer attraktiv för boende och företag.

Hela Tjust: Renovera och utveckla bostäder utanför centralorten samt förbättra välfärd och kommunikationer för att skapa tillväxt i hela kommunen.

Läs mer ➡ Liberalerna i Tjust valmanifest 2026

Ladda ner PDF